Yeşil sahaların Süperleri, ödüllerini Süper Gece’de aldı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Digiturk, 12 Eylül gecesi düzenledikleri “Futbolun Süperleri” Ödül Töreni ile Türk futbol ailesini görkemli bir organizasyonda bir araya getirerek, 2017-2018 SPOR TOTO Süper Lig İlhan Cavcav Sezonu’nun süperlerini ödüllendirdi.

Futbol severlerin oyları, Türk futbolunun efsane isimlerinden oluşan özel jüri ve SPOR TOTO Süper Lig takımlarının oyuncularının seçimleriyle belirlenen yıldız isimler; spor, sanat, iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı törenle ödüllerini alırken, 2018 yılının süper futbolcusu Bafetimbi Gomis oldu.
Yeşil sahaların Süperleri, ödüllerini Süper Gece’de aldı

“Futbolun Süperleri Sahaya Değil Sahneye Çıkıyor” mottosuyla, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Digiturk’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Futbolun Süperleri” Ödül Töreni, 12 Eylül gecesi İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Digiturk CEO’su Yousef Al-Obaidly’nin yanı sıra spor, iş ve cemiyet hayatının önde gelen simaları katıldı.

Geçtiğimiz sezona damgasını vuran teknik adam ve futbolcuların başarıları taçlandırılırken, ödül kazanan isimler şu şekilde oluştu:

Yılın Süper Kalecisi: Fernando Muslera - Galatasaray
Yılın Süper Defansı: Pepe - Beşiktaş
Yılın Süper Orta Sahası: Emre Belözoğlu – Medipol Başakşehir
Yılın Süper Forveti: Bafetimbi Gomis- Galatasaray
Yılın Süper Türk Temsilcisi: Cengiz Ünder – AS Roma
Yılın Süper Teknik Direktörü: Fatih Terim - Galatasaray
Yılın Süper Fair Play’i: Muhammet Demir – Demir Grup Sivasspor
Yılın Süper Futbolcusu: Bafetimbi Gomis - Galatasaray
Yılın Süper Golü: Ricardo Quaresma - Beşiktaş
Yılın Süper 11’i: Fernando Muslera (Galatasaray), Adriano (Beşiktaş), Škrtel (Fenerbahçe), Pepe (Beşiktaş), Mariano (Galatasaray), Rodrigues (Galatasaray), Talisca (Beşiktaş), Emre Belözoğlu (Medipol Başakşehir), Visca (Medipol Başakşehir), Burak Yılmaz (Trabzonspor), Gomis (Galatasaray)

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu: “Bakanlık olarak Türk futbolunun daha iyi noktalara gelebilmesi için gereken tüm adımları atmaya hazırız.”

Törende konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, “Kulüplerimizin alt yapılarından dünya çapında başarılı sporcuların yetiştiği, kuruluş amaçlarına uygun şekilde sporu tabana yayan, sporcu yetiştiren bir yapıda olması gerekiyor. Ama daha önce kulüplerimizin sürdürülebilir mali ve idari bir düzene kavuşması, Türk futbolunda istikrarın yakalanması gerekiyor. Bakanlık olarak Türk futbolunun daha iyi noktalara gelebilmesi için gereken tüm adımları atmaya hazırız. Türkiye’de örnek olarak veriyorum Bursaspor gibi, Altınordu gibi, Buca gibi üretime önem veren kulüplerde yetişmeleri gerekiyor. Pazartesi akşamı hepimize umut veren milli takımımızın bize gösterdiği gerçek budur. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum: görev sürem boyunca Türkiye'de futbolun alt yapısını geliştirecek adımları atmak konusunda ciddi bir hassasiyet göstereceğiz. Buna ilave olarak, gençlerimizin önünü açan ve bunu felsefe haline getirmiş kulüplerimizi de mutlaka taltif ve teşvik edeceğiz. Yabancı sınırı ve benzeri konular Federasyonumuz ve kulüplerimizin karar vereceği teknik konulardır, bizim Bakanlık olarak Türk futboluna bakışımız daha makro ve stratejik düzeydedir” dedi.

Yıldırım Demirören: “Türk futbolunun gurur gecesi”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören
ise ödül törenindeki konuşmasında, Türk futbolu için gurur abidesi olacak Futbolun Süperleri gecesiyle son haftaya kadar büyük bir rekabetin yaşandığı 2017-2018 sezonunun en iyilerini taçlandırdıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Geleneksel hale gelecek bu tören, Türk futbolunun gücünü ve renkli yüzünü dünyaya hatırlatma fırsatı oldu. 95. yılını yaşayan TFF, 2023’te 100. yıl vizyonuyla kendisine çok yüksek idealler belirledi. Bunların başında da 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği geliyor. FIFA ve UEFA ile daima ortak çalışmalar yapan, ilişkileri güçlü bir Federasyon olarak, organizasyon gücümüzle Euro 2024’e talip olduk. Futbolu geniş kitlelerle buluşturacak kıtaları birleştiren lokasyonumuz, genç nüfusumuz, modern ulaşım ağımız, genç stadyumlarımız, dünyaya örnek spor yatırımlarımız, misafirperverliğimiz, halkımızın yüksek desteği ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde devletimizin eşi benzeri görülmeyen garantileri ile Euro 2024’ü alacağımıza inanıyoruz."

Digiturk CEO’su Yousef Al-Obaidly: “Bu özel gala gecesini ve Türkiye Süper Ligi'ni bu yıl 95 ülkede yayınlamaktan gurur duyuyoruz.”


Böylesine büyük ve heyecan verici bir projenin başlangıcından bu yana Türkiye Futbol Federasyonu ile işbirliği yapmaktan ve bu büyük organizasyonun bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Digiturk CEO’su Yousef Al-Obaidly, konuşmasında şöyle dedi:

"Futbolun Süperleri Ödülleri'nin uzun yıllar sürecek ve bizleri bir araya getirecek yeni bir gelenek yaratacağına inanıyorum. Futbol, dünyanın her yerinde konuşulan ortak bir dildir; yaşları, cinsiyetleri, ırkları veya dinleri ne olursa olsun milyarlarca insanı birbirine yakınlaştırır ve bizi bir aile olarak birbirimize bağlayan şeyleri hatırlatır. Bu özel gala gecesini ve Türkiye Süper Ligi'ni bu yıl 95 ülkede yayınlamaktan gurur duyuyoruz. Ligimizi bu kadar harika yapan yetenekli futbolcular ve teknik adamları tanıtmak için küresel bir sahne sunmaktan mutluluk duyuyoruz, bu akşam onların gecesi... Türkiye'de spora ve medyaya 20 milyar Türk Lirasını aşan bir tutarda yatırım yapmış beIN MEDIA GROUP olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü temellerine ve gelecekteki yüksek potansiyeline inanıyoruz. Bu yatırım ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın geniş vizyonuna yapılan bir yatırımdır. Türk futbolunu hem yurtiçinde hem de yurtdışında desteklemek için çalışan beIN MEDIA GROUP, Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığını desteklemektedir.”

Futbolun Süperleri Ödülleri Hakkında

Türkiye Futbol Federasyonu ve Digiturk’ün işbirliğinde bu yıl ilki hayata geçirilen Futbolun Süperleri Ödülleri, 10 ayrı kategoride gerçekleştirildi. “Yılın Süper Kalecisi”, “Yılın Süper Defansı”, “Yılın Süper Orta Sahası”, “Yılın Süper Forveti”, “Yılın Süper Futbolcusu”, “Yılın Süper Teknik Direktörü”, “Yılın Süper Golü”, “Yılın Süper Fair-Play’i”, “Yılın Süper Türk Temsilcisi” ve “Yılın Süper 11’i” kategorilerinde futbolun süperleri, www.futbolunsuperleri.com adresinden gerçekleştirilen halk oylaması, Türk futbolunun efsane isimlerinden ve iş dünyasından oluşan özel jüri ile Spor Toto Süper Lig takımlarının oyuncularının kullandığı oylarla belirlendi. Jüride; Marcel Deasilly, Mircea Lucescu, Şansal Büyüka, Mustafa Denizli, Rıdvan Dilmen, Bülent Korkmaz, Günteki Onay, Kaan Terzioğlu ve Metin Tekin gibi önemli isimler yer aldı. Ödüller ile Türk futbolunun marka değerini daha ileriye taşımak, futbol camiasını bir aile olarak bir araya getirmek ve Türk futboluna değer katan tüm paydaşları onurlandırmak hedeflendi.

Güncelleme: 18:19 13 Eylül 2018 Perşembe
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.