UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Gaziantep’in Yeraltı Su Yapıları belgeseli beIN IZ HD’te!

Belgesel severlerin en çok tercih ettiği tematik kanal olan beIN IZ HD, imza attığı özel yapımlar ile yaz ayına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Kanal, su mimarisinin eşsiz örneklerini sunarak UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Gaziantep’in yeraltı su yapılarına yer verdiği “Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep” belgeselini 6 Haziran Çarşamba saat 21:30’da televizyonda ilk kez ekranlara getiriyor. UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Gaziantep’in Yeraltı Su Yapıları belgeseli beIN IZ HD’te!

Fark yaratan içerikleri ve ses getiren yapımlarıyla Türkiye’nin belgesel ekranı olan beIN IZ HD, belgeselseverleri çok özel bir projeyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Dünyada benzeri bulunmayan ve su mimarisinin benzersiz örnekleri olan Gaziantep Kastelleri, yapılan başvuru ile Mayıs 2018’de UNESCO Dünya Mirası geçici listesine girmişti. beIN IZ TV önemli bir inisiyatif üstlenerek, Gaziantep’in bu çok kıymetli zenginliklerini belgeselleştirerek izleyicileriyle buluşturuyor.

Doğal güzellikler ilk kez seyirciyle buluşuyor

Gaziantep’teki livas ve kasteller 13. yüzyıldan günümüze miras kalmış. Bu çok kıymetli miras ise Antep’teki yer altı su dağıtım kanalları, Livaslar insan emeğiyle oyulmuş yer altı su kanalları. Bunların yer altında olması, suyun kirlenmesine ve sıcak iklime sahip bölgelerde suyun buharlaşarak kaybolmasına engel oluyor. Kastel ise ‘yer altı su borusu’ veya ‘su yolu, çeşme, yalak’ olarak tanımlanıyor. Günümüzde pek bilinmeyen bu su yapıları, tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip olduğu gibi UNESCO Dünya Mirası listesine girebilecek kadar da değerli konumda.

Yönetmenliğini Murat Toy’un üstlendiği “Yer Altında, Suyun İzinde Gaziantep” belgeseli, 6 Haziran Çarşamba saat 21:30’da beIN IZ HD’de ekranlara gelecek. Yerin 4 ila 6 metre altında bulunan tarihi yapılarda gerçekleştirilen çekimler ile Gaziantep’in doğal güzellikleri ilk kez belgesel tutkunlarıyla buluşacak.

Güncelleme: 11:28 05 Haziran 2018 Salı
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.