Maç Saatleri Hakkında

Maç Saatleri Hakkında

Değerli Futbolseverler,

Türkiye profesyonel futbol liglerinde oynanan karşılaşmaların gün ve saatlerini belirleme yetkisine sahip "tek kurum" Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Şunu özellikle vurgulamak isteriz ki Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig maçlarının gün ve saatlerinin Digiturk tarafından belirlenmesi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır, şu anda da böyle bir uygulama söz konusu değildir.

FIFA'ya üye her federasyon gibi Türkiye Futbol Federasyonu da maçların gün ve saatlerini belirlerken futbolcu sağlığı, iklim şartları, ulaşım koşulları, güvenlik riskleri, maçların daha fazla sporsever tarafından izlenebilmesi gibi, çok çeşitli faktörleri gözetir ve buna göre karar verir.

Türk futbolunun zirvesini oluşturan ve karşılaşmaları naklen yayınlanan iki değerli ligimizde, yani Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'de mevcut uygulama, maçların Cuma-Cumartesi-Pazar-Pazartesi günleri yaz ve kış mevsimine göre değişen 3 farklı saat diliminde oynanması şeklindedir. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenmiş olan bu saat dilimleri şöyledir:

--SPOR TOTO Süper Lig --
Cuma: Karşılaşmalar 20.30'da oynanır.
Cumartesi-Pazar: Karşılaşmalar 13:30, 16.00 ve 19.00'da oynanır.
Pazartesi: Karşılaşmalar 20.00'de oynanır.

-- Spor TOTO 1. Lig --
Cuma: Karşılaşmalar saat 19.00'da oynanır.
Cumartesi: Karşılaşmalar kış mevsiminde saat 13.30 ve 16.00, yaz mevsiminde 14.00 ve 19.30'da oynanır.
Pazar: Karşılaşmalar kışın saat 13.30, 16.00 ve 19.00, yazın saat 14.00, 16.30 ve 19.30'da oynanır.
Pazartesi: Karşılaşmalar saat 19.00'da oynanır.Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’in Türkiye’de ve yurt dışında istenilen seviyelerde erişime ulaşabilmesi ve uluslararası liglerle izlenirlik anlamında yarışabilmesi adına her bir saat diliminde en az bir maçın planlanması liglerin yayıncısı olan bizlerin önceliğidir. Hava koşulları sebebiyle bir maçın saatinin değiştirilmesi, ilgili saat dilimlerinde birer maç olması şartıyla, bizler için uygundur.

Bununla birlikte, milyonların gönlünü fetheden futbol oyununun temel öğesinin futbolcular olduğuna inanıyoruz. Futbolcu sağlığı açısından risk teşkil eden koşullarda futbol oynanmasına kesinlikle karşıyız. Aşırı soğuk hava koşullarındaki bir karşılaşmanın özellikle geç saatte oynanması ya da aşırı sıcak hava koşullarındaki bir maçın özellikle erken saatte oynanması gibi hava koşullarını dikkate almayan taleplerden mümkün mertebe kaçınılması gerektiğine inanıyoruz. Bu tür durumlarda Türkiye Futbol Federasyonu maçın saatinde değişiklik yapıp yapmamaya karar verir, biz de o maçı, hangi saatte olursa olsun, en yüksek standartlarda yayınlarız.

Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig karşılaşmalarının, bu liglerin kalitesine ve seviyesine uygun; oyuna ve oyunculara en yüksek standartları sunan tesislerde oynanması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca futbolseverlerin de bu güzel oyunun çok önemli bir aktörü olduğunu düşünüyoruz. Maçların gün ve saatlerinin belirlenmesinde stadyumdaki ve ekran başındaki seyirci sayısını en üst düzeye çıkartacak şekilde bir planlamadan yana olduğumuzu ifade etmek isteriz. Buna bağlı olarak, Türkiye liglerindeki derbi karşılaşmalarının, dünyanın diğer üst düzey liglerinde olduğu gibi, spor ekonomisi için daha fazla katma değer yaratılması ve daha fazla sporseverin izleyebilmesi adına Pazar günleri oynanmasından yanayız.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Güncelleme: 15:02 13 Mart 2019 Çarşamba
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.