Asya Futbol Konfederasyonu Hakkında

Asya Futbol Konfederasyonu Hakkında

SINGAPORE, İSTANBUL, HONG KONG, DOHA, LONDON – 14 Mart 2019 - Asya Şampiyonlar Ligi yayın haklarını elinde bulunduran beIN MEDIA GROUP, Suudi Arabistan kulüplerinin Şampiyonlar Ligi maçlarını Suudi Arabistan’da dijital kanalları vasıtasıyla ücretsiz bir şekilde yayınlayacağını duyuran Asya Futbol Konfederasyonu’na karşı, milyonlarca dolar değerindeki yayın hakları sözleşmesinin esasına ilişkin ihlal nedeniyle büyük bir hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan yaklaşık 18 ay önce tüm Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) organizasyonlarının Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki yayın haklarının sahibi ve yayıncısı beIN MEDIA GROUP’u yasadışı bir şekilde ülke dışına çıkmaya zorlamıştı. Suudi Arabistan’ın bu yasadışı hareketini göz ardı ederek, açık bir şekilde Suudi Arabistan Futbol Federasyonu (SAFF) ile gizli bir anlaşma içinde olan AFC, Suudi kulüplerinin Şampiyonlar ligi maçlarını, Suudi Arabistan coğrafyasında erişimi engellenen AFC’nin Facebook Live ve Youtube hesaplarında yayınlamaya karar verdi.

Tamamıyla siyasi olan bu kararı 24 saat öncesinden duyuran, Suudi Arabistan Futbol Federasyonu ile tam bir iş birliği içerisinde olduğu anlaşılan AFC, beIN’le olan bölgesel yayın hakları anlaşmasını açık bir şekilde ihlal ediyor. Sonuç olarak, beIN MEDIA GROUP, AFC hakkında uluslararası çapta yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor. beIN, yayın haklarını elinde bulundurduğu tüm AFC organizasyonlarını ve karşılaşmalarını tüm Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yayınlamaya devam edecek.

AFC, Suudi Arabistan’ın beIN’e karşı yasadışı aksiyonlarına engel olmayarak ve korsan yayıncılık operasyonu olan beoutQ’yu destekleyerek yalnızca beIN’in milyonlarca dolar değerindeki yayın hakları anlaşmasını ihlal etmekle kalmıyor; aynı zamanda dünyadaki tüm spor yayın hakları sahiplerinin iş modelini de tehdit ediyor.

beIN, yaklaşık 10 yıldır AFC’nin Kuzey Afrika ve Orta Doğu bölgelerinin yanı sıra diğer bölgelerde deyayıncı ortağı olarak, AFC’nin en önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmasının yanı sıra, Asya futbolunun gelişimine de finansal kaynak oluşturarak destek oluyor. AFC’nin amiral gemisi turnuvası olan, 24 takımın katıldığıve geçtiğimiz Ocak ayında gerçekleşen Asya Futbol Şampiyonasının tüm maçları yasadışı bir şekilde, kendi sözde logosunu, markasını yaratan, ayrıca reklam alan ve abonelik satan, böylece yasadışı yayıncılık tarihine geçen Suudi Arabistan destekli beoutQ’dan yayınlandı.

beIN MEDIA GROUP CEO’su Yousef Al-Obaidly, konuyla ilgili şunları söyledi: ‘’AFC’nin kendi dijital mecraları üzerinden, yayın haklarına sahip olduğumuz maçları doğrudan Suudi Arabistan’da yayınlama kararı, milyonlarca dolar değerindeki yayın hakları anlaşmamızın açık ihlalidir. Zararımızı tazmin etmek ve yayıncı olarak haklarımızı korumak için derhal bir hukuki süreç başlatacağız. AFC’nin kararı yalnızca kendi ekosistemine ticari olarak zarar veren, Suudi Arabistan ile yaptığı siyasi bir hamle değil; dünyadaki tüm spor ve eğlence yayıncılarına zarar verecek bir karardır. Suudi Arabistan’ın hırsızlığının ve uluslararası hukuka yaptığı saygısızlığının arkasında duran AFC nedeniyle, bölgede fikri hakların korunmasının garantisi yoktur’.’

beIN MEDIA GROUP HAKKINDA
beIN MEDIA GROUP Nasser Al-Khelaifi başkanlığında, dünyanın önde gelen küresel spor ve eğlence ağı olma vizyonuyla 2014 yılında kurulan bağımsız bir şirkettir. Bugün beIN; Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Avustralya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı (MENA) bölgeleri başta olmak üzere 5 kıtada, 43 ülkede 7 farklı dilde rakipsiz bir eğlence ve spor içeriği yayıncısı haline gelmiştir.

beIN MEDIA GROUP’un spor içeriklerini yayınlayan markası beIN SPORTS, dünyanın en geniş spor içeriği yayın hakları portföyüne sahiptir. beIN SPORTS’un telifli içerikleri; Futbol (dünyanın önde gelen ligleri ve turnuvaları), basketbol (NBA ve Euroleague), motor sporları (Formula 1 ve Moto GP), Amerikan futbolu (NFL), kriket, rugby, tenis, bisiklet, badminton, voleybol, kolej sporları gibi dünyanın en popüler ve heyecan verici spor dallarını kapsıyor. ve daha fazlası. beIN MEDIA GROUP ayrıca, MENA bölgesi ve Türkiye'deki abonelerine beIN ve Digiturk platformları üzerinden geniş bir eğlence içeriği portföyü sunmaktadır. MIRAMAX film stüdyosu sayesinde beIN, efsanevi Hollywood filmlerinden oluşan geniş bir portföye, dizi ve film prodüksiyonu alanında da giderek artan bir varlığa sahiptir.

beIN MEDIA GROUP, tüm izleyicilere kendilerine en uygun platformda, yüksek çözünürlükte heyecan verici eğlence ve spor içeriği sağlamak için en son teknolojiyi kullanır. beIN bu kapsamda, MENA bölgesindeki ilk 24 saat yayın yapan 4K kanalını faaliyete geçirdi. Ayrıca beIN CONNECT uygulaması üzerinden OTT hizmeti de sunmaya başladı.

Güncelleme: 16:32 14 Mart 2019 Perşembe
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.