X

Kurumsal İletişim

BİLGİ İÇİN:

E-posta: PR@digiturk.com.tr
Fax: 0212 326 00 99

Baba Yadigarı

Baba Yadigarı

Popüler kültürü Coppola’nın “The Godfather” (Baba) serisi kadar etkileyen çok az film vardır! Tesiri, kuşkusuz, Amerikan popüler kültürüne köşe bucak sızmıştır. Peki dünyanın geri kalanının bu fenomene, bu olay filme ve onun duyumsattıklarına kayıtsız kaldığını, kalabildiğini söylemek mümkün mü? Bu film kadar, sadece yedinci sanata değil, toplumsal yaşantımıza da böylesine damga vuran bir başka film bulmak zor.

Coppola’nın 1972’de çektiği ilk film, gangster sinemasının çehresini değiştirmişti. O güne dek polis güçlerinin veya sokaktaki adamın bakış açısından aktarılan kötücül ‘organize suç’, ilk kez en mahrem anlarında kapılarını bize açıyordu. Coppola izleyiciyi doğrudan bir mafya ailesinin hayatına dahil ediyor, dahası onlarla duygudaşlık kurmamıza izin veriyordu. Film boyunca ailenin tek bir sıradan vatandaşın kanını akıttığını göstermiyordu. Corleone ailesinin bir ferdine dönüşmemiz için çok kuvvetli bir hamleydi bu.

mafya: kusursuz bir amerika metaforu Marlon Brando’nun Don Corleone yorumu ise, “The Godfather”ı
takip edecek tüm mafya filmlerindeki ‘baba’ rolleri için aktörlere emsal teşkil etti. Şöyle söyleyelim, Anthony Perkins’in Norman Bates’i sinemada kendisinden sonraki tüm seri katiller için nasıl bir referans noktasıysa, Brando’nun Don Vito’su da suç sinemasında benzer türde bir mihenk taşı teşkil etti.

Tezahüratın çoğu Brando için olsa da, başta Al Pacino, James Caan, Robert Duvall ve ikinci filmle Robert De Niro da büyük alkış topladı. Seri boyunca öykü icabı ‘erkekliğin kitabını yazan’ bu oyuncuların kariyerleri de bu ‘eril dünya’dan nasibini aldı. Bu aktörlerin filmografilerine göz attığınızda, maço rollerin başı
çektiğini görürsünüz. Film Corleone ailesini öylesine cazip resmediyordu ki, özel olarak Hollywood, genel olarak da popüler kültür, mafya ailelerini bir daha çıkmamacasına yakın takibe alacaktı. Corleone ailesi Amerika’nın da kusursuz bir temsili gibiydi. “Bence,” diyecekti sonradan verdiği bir söyleşide Coppola, “Mafya bu ülke için harika bir metafor. Hem Amerika’nın hem de Mafya’nın kökeni Avrupa’da. Her ikisi de kendisini hayırsever bir oluşum addeder. Halbuki hem Mafya hem de Amerika, iktidarını ve menfaatini korumak için gerektiğinde elini kana bulamaktan çekinmiyor. Her ikisi de tamamen kapitalist oluşumlar ve temelde kâr amacı güdüyorlar.”

“The Godfather” üçlemesi, özellikle ilk iki film, kısa sürede bir sinema destanına dönüştüler. Her iki filmin de Oscar’lara damga vurmaları dışında, “The Godfather: Part II” hâlâ sinema tarihinde en iyi film Oscar’ını kazanan yegane devam filmi. tony soprano’nun manevi babası “Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım.” Don Vito’nun bu repliği yıllar sonra Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinin en akılda kalan ikinci repliği seçildi. Bundan da öte, film popüler kültüre yön veren bir fenomene dönüştü. İlk filmden bu yana geçen yaklaşık 40 yılda, “The Godfather” dünyasıyla ilgili, “The Simpsons”dan Tom Hanks’ ve Meg Ryan’lı romantik komedi “You’ve Got Mail”e (Mesajınız Var) geniş bir yelpazedeki popüler kültür ürünlerinde saygı duruşu, alıntı, görsel referanslar, satir veya parodiler alıp başını gitmiş durumda. Meraklısı, sağlam bir göndermeyi de Eylül’de ülkemiz sinemalarında gösterime girecek “Despicable Me” (Çılgın Hırsız) isimli animasyonda kovalayabilir.

“The Godfather” olmasaydı, şüphesiz, “The Sopranos” da olmayacaktı. Haliyle, Don Vito kültürel açıdan Tony Soprano’nun manevi babasıdır. Levent Kırca’yı o alışıldık yavanlıktaki makyajı altında kitch bir ‘Baba’ olarak izlemek veya Nino Rota’nın zihne kazınan bestesini bir otomobilin klaksonundan veya İstiklal Caddesi’nin girişinde bir adamın ıslığından dinlemek de fenomenin alaturka yansımaları. Corleone ailesinin yaşam biçimine özenen kimi gerçek mafya aileleri olduğunu bilmek de filmin gücünü anlamak açısından hayli öğretici. Ne de olsa, bir film, hakikati şekillendirdiği ölçüde kudretli değil midir? - Burçin S. Yalçın

beIN MOVIES STARS ’ta ‘Mafioso’ Kuşağı
Coppola ve Scorsese beyazperdede ‘suç’un, ‘mafya’nın destanını yazan adamlar. Bu ay ikisinin de anıtsal kabul edilen birer filmi var. Diğer ikisi ise sonraki yıllarda onların izinde giden, biri ‘irili’, diğeri ‘ufaklı’ suç filmleri. Coppola ve Scorsese beyazperdede ‘suç’un, ‘mafya’nın destanını yazan adamlar. Bu ay ikisinin de anıtsal kabul edilen birer filmi var. Diğer ikisi ise sonraki yıllarda onların izinde giden, biri ‘irili’, diğeri ‘ufaklı’ suç filmleri.

THE GODFATHER: Part II
Don Vito’nun 1920’lerde Amerika’ya gelişi ile yıllar sonra ‘baba mesleği’ni devralan Michael’ın işleri büyütme çabaları paralel bir kurguda anlatılıyor. En iyi film, yönetmen, yardımcı erkek oyuncu (Robert De Niro), uyarlama senaryo, müzik, sanat yönetimi/ set dekorasyonu dallarında Oscar kazanmıştı film.

GOODFELLAS
Nicholas Pileggi’nin romanından uyarlanan “Sıkı Dostlar”, birtakım küçük işler çevirirken suç imparatorluğunda basamakları hızla tırmanan Henry Hill’in öyküsünü anlatıyor. Usta oyuncu Joe Pesci buradaki kızgın gangster portresiyle en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ı kazanmıştı.

SUICIDE KINGS
Kız kardeşi Elise’in kaçırılması ve 2 milyon dolar fidye istenmesi karşısında ne yapacağını Şaşıran Avery Chasten, bir grup arkadaşıyla birlikte çareyi aynı şekilde eski bir mafya babası olan Carlo Bartolucci’yi kaçırıp fidye istemekte bulur.

BILLY BATHGATE
Sokaklarda ufak üçkağıtlarla hayatını idame ettiren Billy Bathgate, gözünü daha da tepelere dikmiş mafya babası Dutch Schultz’un himayesine girer. Girer girmez de ilk iş uçarı bir kızla aşk yaşamaya başlar. Nicole Kidman’ın performansı büyüleyici.

Burçin S. Yalçın


Güncelleme: 13:00 01 Eylül 2010 Çarşamba
DİĞER HABERLER
“Dönerse Senindir” TV’de ilk kez Digiturk’te
“Dönerse Senindir” TV’de ilk kez Digiturk’te

Türkiye’nin lider dijital platformu Digiturk, Türk sinemasının en iyi yapımlarını izleyicileriyle buluşturmaya devam ediyor.

DETAY >
Digiturk’te Star Trek heyecanı başlıyor!
Digiturk’te Star Trek heyecanı başlıyor!

Digiturk’te Star Trek heyecanı başlıyor!

DETAY >
UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Ani Harabeleri belgeseli beIN İZ ekranlarında
UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Ani Harabeleri belgeseli beIN İZ ekranlarında

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Ani Harabeleri belgeseli beIN İZ ekranlarında

DETAY >
Cannes Özel Kuşağı Digiturk’te
Cannes Özel Kuşağı Digiturk’te

Cannes Film Festivali Seremonileri ve Özel Kuşağı Digiturk’le evlerde...

DETAY >
Zeki Alasya anısına...
Zeki Alasya anısına...

Zeki Alasya anısına usta oyuncunun en sevilen filmleri beIN MOVIES TURK’te...

DETAY >
Digiturk’ten 23 Nisan hediyesi
Digiturk’ten 23 Nisan hediyesi

Birbirinden eğlenceli animasyonlar ve filmler 23 Nisan haftasında beIN MOVIES Kids kuşağı'nda!

DETAY >
“Pek Yakında” beIN MOVIES TURK`te
“Pek Yakında” beIN MOVIES TURK'te

Gişe rekoru kıran “Pek Yakında” vizyondan hemen sonra TV’de ilk kez beIN MOVIES TURK’te!

DETAY >
Tüm Haberler
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.