X

Kurumsal İletişim

BİLGİ İÇİN:

E-posta: PR@digiturk.com.tr
Fax: 0212 326 00 99

Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’ten

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı.

Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı oluştuğunda  4K yayınları üyelerine sunmaya başlayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut.

Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız.  Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50  (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi,  teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema salonları için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p,  Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Güncelleme: 10:23 03 Nisan 2013 Çarşamba
DİĞER HABERLER
İddialı dizi Westworld Digiturk`te!
İddialı dizi Westworld Digiturk'te!

Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı 2016’nın iddialı yapımlarından “Westworld” 3 Ekim’de Digiturk’te başlıyor.

DETAY >
Digiturk’ün Yeni CEO’su Yousef Al-Obaidly oldu
Digiturk’ün Yeni CEO’su Yousef Al-Obaidly oldu

Yousef Al-Obaidly, Türkiye'nin önde gelen ve en büyük dijital platformu Digiturk’ün yeni CEO'su olarak göreve atandı.

DETAY >
Digiturk’te Ekim ayında birbirinden iddialı 7 dizi başlıyor
Digiturk’te Ekim ayında birbirinden iddialı 7 dizi başlıyor

En iyi ve güçlü yapımların adresi Digiturk, dizi severleri yeni sezonda da en iddialı yapımlar ile buluşturmaya devam ediyor.

DETAY >
4K maç keyfi Digiturk`te
4K maç keyfi Digiturk'te

Spor Toto Süper Lig’de her hafta bir maç 4K farkıyla Digiturk’te

DETAY >
Digiturk dizilerinin Emmy başarısı
Digiturk dizilerinin Emmy başarısı

Digiturk dizileri 68’inci Emmy Ödül Töreni’nde ödülleri topladı.

DETAY >
Digiavantaj`a İki prestijli ödül
Digiavantaj'a İki prestijli ödül

Digiturk’e Digiavantaj hizmeti ile uluslararası arenada iki altın ödül

DETAY >
Emmy Ödül Töreni sadece Digiturk’te
Emmy Ödül Töreni sadece Digiturk’te

68’inci Emmy Ödül Töreni canlı yayını bu yıl da sadece Digiturk’te!

DETAY >
Beyonce “Lemonade” ile Home&Entertainment’ta
Beyonce “Lemonade” ile Home&Entertainment’ta

Beyonce’nin son albümü için özel olarak hazırladığı “Lemonade” filmini TV’de ilk kez Digiturk'te!

DETAY >
Tüm Haberler