X

Kurumsal İletişim

BİLGİ İÇİN:

E-posta: PR@digiturk.com.tr
Fax: 0212 326 00 99

Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’ten

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı.

Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı oluştuğunda  4K yayınları üyelerine sunmaya başlayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut.

Sinema Box Officeındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız.  Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50  (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi,  teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema Box Officeı için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p,  Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Güncelleme: 10:23 03 Nisan 2013 Çarşamba
DİĞER HABERLER
Dünya Futbolunun Zirvedeki İsimleri  İstanbul’da Buluşuyor.
Dünya Futbolunun Zirvedeki İsimleri İstanbul’da Buluşuyor.

Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı  20 Mart 2017 tarihinde İstanbul’da toplanıyor.

DETAY >
Digiturk`ten Yeni Dönemde Güçlü Transfer
Digiturk'ten Yeni Dönemde Güçlü Transfer

Eren Demircan 2 Şubat 2017 tarihi itibarıyla, Digiturk Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Grup Başkanı olarak görevine başlamıştır.

DETAY >
Digiturk`ten Kamuoyuna Önemli Duyuru
Digiturk'ten Kamuoyuna Önemli Duyuru

Mevcut durumda; söz konusu söylentilerde ifade edildiği gibi bir anlaşma planımız bulunmamaktadır.

DETAY >
Digiturk’ten Türkiye’de ilk Türkçe betimlemeli yabancı dizi
Digiturk’ten Türkiye’de ilk Türkçe betimlemeli yabancı dizi

Türkiye’nin öncü dijital platformu Digiturk bir ilke daha imza attı.

DETAY >
“Oflu Hoca’nın Şifresi 2” TV’de ilk kez beIN MOVIES TURK HD’de
“Oflu Hoca’nın Şifresi 2” TV’de ilk kez beIN MOVIES TURK HD’de

“Oflu Hoca’nın Şifresi 2” filmini 28 Ocak Cumartesi akşamı 22:00’da Digiturk 17 No’lu kanalda, TV’de ilk kez yayında...

DETAY >
Yenilenen beIN GURME’de değişmeyen tek şey damak tadı
Yenilenen beIN GURME’de değişmeyen tek şey damak tadı

Türkiye’nin lezzet ekranı beIN GURME, yeni döneminde birbirinden keyifli beş yeni programla izleyicilerinin karşısında.

DETAY >
Disney’in prensesleri yarıyıl tatili boyunca Digiturk’te
Disney’in prensesleri yarıyıl tatili boyunca Digiturk’te

Disney’in birbirinden ünlü prenseslerinin hikâyelerini anlatan 19 animasyon 20 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Digiturk'te

DETAY >
Digiturk kanalları beIN markası altında birleşiyor!
Digiturk kanalları beIN markası altında birleşiyor!

beIN MEDIA GROUP’a katılan Digiturk, yenilenen kanal adları, logoları ve stüdyoları ile 2017 yılına iddialı bir giriş yapıyor.

DETAY >
Tüm Haberler
Digiturk bir beIN MEDIA GROUP kuruluşudur.