X

Kurumsal İletişim

BİLGİ İÇİN:

E-posta: PR@digiturk.com.tr
Fax: 0212 326 00 99

Türkiye’nin ilk 4K yayını Digiturk’ten

Digiturk, HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlayan 4K için denemelere başladı.

Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştiren Digiturk gerekli standartların ve sektörel altyapı oluştuğunda  4K yayınları üyelerine sunmaya başlayacak.

Türkiye’nin ilk ve lider dijital yayın platformu Digiturk, dijital yayıncılık sektöründe bir ilke daha imza atarak Türkiye’nin ilk 4K yayınını gerçekleştirdi. 2 Nisan 2013 Salı günü Digiturk’ün Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasında gerçekleştirilen test yayını ile 4K kalitesiyle çekilmiş görüntüler ilk kez gösterildi.

Digiturk Ürün Geliştirme ve Operasyon Yayın Sistemleri Yöneticisi Emre Uysal, 4K yayın için gerekli standartların ve altyapının oluşmasının zaman alacağını belirterek bu sürecin bir-iki yıl kadar sürebileceğini belirtti. Digiturk olarak 4K yayın için gerekli altyapıya ve servis gücüne sahip olduklarını belirten Uysal, “4K halihazırda hayatımızda olan bir teknoloji. Bu teknolojiyle çekilen sinema filmleri mevcut.

Sinema salonlarındaki teknik imkanlara göre bu prodüksiyonları 2K veya 4K olarak izliyoruz. 4K yayın mevcut standartlar ve altyapı nedeniyle şu anda yalnızca deneysel olarak yapılabiliyor. Şu an için sinyali stüdyo içinde taşıyacak standartlar, iletim ve alıcı standartları henüz oluşmadı. Bu nedenle, ticari anlamda bir uygulama söz konusu değil. Digiturk olarak biz bu servisi bugün itibarı ile sağlamaya hazır durumdayız.  Ancak standartların ve gerekli altyapının sektörel olarak hazır olması gerekiyor” dedi.

Stüdyodan TV alıcısına bütün zincir değişecek

4K görüntü 8 milyon piksellik çözünürlükle HD görüntüden 4 kat daha fazla çözünürlük sağlıyor. Saniyede 50  (interlace) yarım kare yerine saniyede 50 tam kare görüntü sunan 4K teknolojisi,  teoride 8 kat daha fazla görüntü verisi oluşturuyor. 4K görüntü ekran oranı HD ile aynı 16/9 formatında. Çok daha büyük ekranlarda görüntü kalitesinden ödün vermeden yayınları izleme olanağı sağlayan 4K ile özellikle spor karşılaşmaları ve özel efektler içeren içeriklerde daha akıcı bir görüntü elde ediliyor. 4K yayın ile birlikte stüdyodan TV alıcısına bütün yayın zincirinde büyük değişiklikler gerçekleşmesi bekleniyor.

Film endüstrisinde 4K ve 8K kamera sistemleri ile çok sayıda film uzun süredir çekiliyor. Çekilen içerikler edit/grafik sistemlerine aktarılıyor ve üzerinde oynanarak son haline getiriliyor. İçerik dijital sinema salonları için 2K veya 4K olarak sunulurken TV yayıncıları için 1080i veya 720p,  Blue Ray cihazlar için 1080p formata indirgeniyor.

Güncelleme: 10:23 03 Nisan 2013 Çarşamba
DİĞER HABERLER
Önemli Bilgilendirme
Önemli Bilgilendirme

Yasal Zorunluluk Gereği Platformumuz Üzerinden Yayınlanamayan Kanallar Konusunda Bilgilendirme...

DETAY >
Samsung ve Digiturk’ten UHD (4K) içerikte Türkiye’de bir ilk
Samsung ve Digiturk’ten UHD (4K) içerikte Türkiye’de bir ilk

Samsung ve Digiturk, Digiturk Play servisi ile UHD (4K) içerikleri kullanıcılarla online olarak buluşturuyor.

DETAY >
‘Aylık Faturasız Digiturk’ dönemi başlıyor
‘Aylık Faturasız Digiturk’ dönemi başlıyor

Digiturk, avantaj sağlayan bir yenilik daha getirerek aylık faturasız üyelik hizmetini hayata geçirdi.

DETAY >
İtalya Serie A Ligi Digiturk’te
İtalya Serie A Ligi Digiturk’te

2015-2016 sezonunda İtalya Serie A Ligi de Digiturk ekranlarından izleyicilerle buluşacak.

DETAY >
Robin Van Persie’nin babası Digiturk’lü oldu!
Robin Van Persie’nin babası Digiturk’lü oldu!

Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Robin Van Persie’nin maçlarını izlemek isteyen babası Bob Van Persie Digiturk üyesi oldu.

DETAY >
Bant reklamlara yeni düzenleme
Bant reklamlara yeni düzenleme

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’nun "Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik"te yaptığı yeni düzenleme hakkında...

DETAY >
Shakhtar Donetsk-Fenerbahçe maçı hakkında
Shakhtar Donetsk-Fenerbahçe maçı hakkında

Shakhtar Donetsk-Fenerbahçe maçı hakkında önemli bilgilendirme...

DETAY >
Digiavantaj ile faturanızda %5 indirim fırsatı
Digiavantaj ile faturanızda %5 indirim fırsatı

Digiturk yeni işbirliği ile tatil harcamasının %5’ini faturadan düşürüyor.

DETAY >
Tüm Haberler