Erich von Däniken kimdir?
1935 yılında İsviçre’de dünyaya gelen Erich von Däniken, aynı zamanda antik astronot teorisi olarak da bilinen antik çağda uzaylılar teorisinin babası olarak biliniyor. 26 kitabının ilkini 1968 senesinde 5 yıldızlı bir otelin müdürlüğünü yaptığı sırada yayınladı. “Tanrıların Arabaları”nda Däniken, binlerce yıl önce diğer gezegenlerden gelen uzay yolcularının dünyayı ziyaret edip, insanlara teknoloji öğreterek antik dinleri etkilediklerini söyleyen tartışmalı hipotezini ortaya attı.

Kanıt olarak da, gökyüzünden inen süper güçlere sahip uhrevi varlıklardan bahseden dini metinleri gösterdi. Aynı zamanda ileri düzeyde mühendislik bilgisine sahip dünya dışı varlıkların Stonehenge, Giza Piramidi ve Easter Adası’nda Maoi heykelleri gibi antik harikaları da inşa ettiklerini iddia etti.

Uzay ve uzaylılar 1969’larda popülerdi
Tanrıların Arabaları, uzaylıların ve uzay seyahatinin, filmlerde, kitaplarda, popüler kültürde geniş yer bulduğu bir zamanda yayınlandı. O sıralar, 2001: A Space Odyssey, Star Trek ve Frank Herbert’in Dune serisi hayli revaçtaydı. Bu atmosferde Däniken’in ortaya attığı fikirler hayli başarılı oldu ve kitabı kısa sürece Amerika ve Almanya gibi ülkelerde çok satanlar listesine girdi. Däniken’in kitapları 30 dile çevrildi bazıları 40 kez basıldı. Däniken yıllar içinde birçok takipçi edindi ve birçoğu da kendi araştırmalarını yayınladılar.

Erich von Däniken 40 yılı aşkın süredir insanlığın ve uzaylıların uzak bir geçmişte yollarının kesiştiğini söylüyor ve yazıyor. O’nun eserleri dünyanın dört bir yanında birçok neslin hayal gücünü etkiledi ve birçok belgesel ile TV programına ilham kaynağı oldu.

 
 
2011 DIGITURK Her hakkı saklıdır.