Antik Çağda Uzaylı teorisi nedir?
Bu teorinin savunucularına göre bilim ve mühendislikte son derece ilere düzeyde olan dünya dışı varlıklar binlerce yıl önce dünyaya ayak bastılar ve ilk çağ uygarlıklarıyla bildiklerini paylaşarak insanlık tarihini sonsuza dek değiştirdiler. Peki, bu teorinin doğuş hikâyesi nedir? Ve bütün bu iddiaları destekleyen herhangi bir kanıt var mı?

Antik uzaylılar teorisi, başka gezegenlerde de hayat olduğu ve insanlarla dünya dışı varlıkların yollarının daha önce kesiştiğini söyleyen yüzlerce yıllık bir düşünceden doğdu. İnsan ile uzaylının temas ettiği görüşü ilk kez 1960’larda kamuoyunda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Gittikçe yoğunlaşan UFO vakaları ve “2001: A Space Odyssey” gibi filmlerin bu tartışmanın alevlenmesinde etkisi oldu. Amerika’nın uzay programı da bir nevi katalizör oldu aslında: Şayet insanoğlu başka gezegenlere seyahat edebiliyorsa, dünya dışı varlıklar neden dünyayı ziyaret etmesinlerdi ki?

“Tanrıların Arabaları” ne diyordu?
1969 yılında İsviçreli yazar Erich von Däniken, “Tanrıların Arabaları” adlı kitabını yayınladı ve kitap kısa sürede çok satanlar listesine girdi. Däniken kitabında yer verdiği hipotezinde binlerce yıl önce diğer gezegenlerden gelen uzay yolcularının dünyayı ziyaret ettiği, insanlara teknoloji öğreterek antik dinleri etkilediklerini ortaya attı. Däniken, çoğu kişi tarafından aynı zamanda antik astronot teorisi olarak da bilinen antik uzaylı teorisinin babası olarak addediliyor.

Däniken dâhil birçok antik çağda uzaylılar teorisyeni, görüşlerini destekleyen iki tür kanıttan bahsediyorlar. Bunların ilki, insanların gökyüzünden – zaman zaman uzay gemisine benzeyen bazı araçlarla- inen tanrılar ya da diğer uhrevi varlıklar gördükleri ve bu varlıkların olağanüstü güçlere sahip olduklarını yazan antik çağa ait dini metinler… İkincisi ise uzaylılara benzer şekilleri betimleyen sanat eserleri ve Stonehenge ve Mısır piramitleri gibi antik arkeolojik harikaları içeren fiziksel örnekler…
Uzaylılar geçmişte dünyamızı ziyaret ettilerse, gelecekte de gelebilirler mi? Antik çağda uzaylılar teorisyenlerine göre bunun yanıtı evet. Görüşlerini dünyayla paylaşarak gelecek nesilleri onları bekleyen bu kaçınılmaz karşılaşmaya hazırlamak için yardım edebileceklerini düşünüyorlar. 

 
 
2011 DIGITURK Her hakkı saklıdır.